Kademeli Tarife Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kademeli Tarife Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kademeli tarife ne demektir?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yayımlanan, düşük kademeli (Kademe 1) ve yüksek kademeli (Kademe 2) olmak üzere iki kademeden oluşan elektrik tarifelerinin ismidir. Kademeli tarife, 1 Ocak 2022 tarihi itibarıyla mesken alçak gerilim (AG) tek zamanlı abone grubu, 1 Mart 2022 tarihinden itibaren ise Kamu Ve Özel Hizmetler Sektörü İle Diğer alçak gerilim (AG) tek zamanlı abone grubu elektrik kullanıcıları için uygulanmaya başlanmıştır.


Kademeli tarife hangi tüketici gruplarını kapsamaz?

Çok zamanlı tarifeler, mesken OG, Kamu Ve Özel Hizmetler Sektörü İle Diğer OG, sanayi, şehit aileleri ve muharip gaziler, tarımsal sulama, aydınlatma aboneliklerine kademe uygulanmamaktadır.


Kademeli limitleri nedir?

Mesken alçak gerilim (AG) tek zamanlı abone grubundaki tüketiciler için kademe limiti:

01.03.2022 tarihi itibarıyla oluşan faturalarda günlük ortalama 8 kWh’dir.(Söz konusu limit EPDK kararlarına istinaden Ocak 2022’de oluşturulan faturalarda 5 kWh/gün, Şubat 2022’de oluşturulan faturalarda 7 kWh/gün olarak uygulanmıştır.)

Kamu Ve Özel Hizmetler Sektörü İle Diğer alçak gerilim (AG) tek zamanlı abone grubundaki tüketiciler için kademe limiti:

01.03.2022 tarihinden itibaren Kamu Ve Özel Hizmetler Sektörü İle Diğer AG tek zamanlı abone grubu için günlük ortalama tüketim 30 kWh ve altında ise düşük kademeli tarife (Kademe 1), günlük ortalama tüketim 30 kWh’ın üzerinde ise yüksek kademeli tarife (Kademe 2) uygulanır. 01.03.2022 tarihinden itibaren oluşturulan faturalarda tüketimler fatura üzerinde kademeli olarak gösterilmektedir. 28.02.2022 ve öncesine ait tüketimler, ilgili dönemde geçerli birim fiyatlar üzerinden 01.03.2022 tarihi itibarıyla gerçekleşen tüketimler ise EPDK tarafından yayınlanan yeni kademeli birim fiyatlar üzerinden hesaplanır ve faturanıza yansıtılır.

EPDK tarafından yayınlanan Elektrik Faturalarına Esas Tarife Tablolarına buradan ulaşabilirsiniz.


Kademeli tarife nasıl hesaplanır?

Faturaya esas günlük ortalama elektrik tüketimi, EPDK tarafından belirlenen tüketim limitleri uyarınca; düşük kademe (Kademe 1) ve yüksek kademe (Kademe 2) olarak ikiye ayrılır. Kademe hesabında; günlük ortalama tüketim miktarı baz alınır ve abonenin günlük ortalama tüketim miktarının, kademe altında kalan ve kademeyi aşan kısımları ayrı birim bedellerle hesaplanır. Ortalama günlük tüketim bilgisi fatura üzerinde yer alır.

Mesken AG tek zamanlı abone grubu için; faturaya esas günlük ortalaması 8 kWh ve altında olan tüketimler düşük kademeli tarife (Kademe 1), 8 kWh tüketim miktarının üzerinde olan tüketimler ise yüksek kademeli tarife (Kademe 2) birim fiyatına göre hesaplanır. Kamu Ve Özel Hizmetler Sektörü İle Diğer AG tek zamanlı abone grubu için; faturaya esas günlük ortalaması 30 kWh ve altında olan tüketimler düşük kademeli tarife (Kademe 1), 30 kWh tüketim miktarının üzerinde olan tüketimler ise yüksek kademeli tarife (Kademe 2) birim fiyatına göre göre hesaplanır.


Hangi kademede olduğumu nasıl anlarım?

Elektrik faturanızın üzerinde yer alan ortalama tüketiminize ve okuma gün sayısına bakarak hangi kademede olduğunuzu anlayabilirsiniz. Okuma döneminiz boyunca hangi kademeden kaç kWh tüketmiş olduğunuz ve faturanızdaki TL karşılığı, elektrik faturanızda gösterilir.


Kamu ve Özel Hizmetler Sektörü İle Diğer Abone Grubu tüketimlerinde geriye dönük indirim yapılacak mı?

Hayır. 01.03.2022’den geçerli olmak üzere, Kamu Ve Özel Hizmetler Sektörü İle Diğer AG tek zamanlı abone grubu için kademeli tarife uygulanmaktadır. 01.03.2022 tarihinden önceki tüketimleriniz o döneme ait birim fiyatlardan hesaplanacaktır.


KDV indirimi nedir? Hangi abone grupları için geçerlidir?

01.03.2022 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde tüm mesken ve tarımsal faaliyetler aboneliklerinde geçerlidir. Elektrik teslimine ilişkin bedellere uygulanan KDV oranı %18’den, %8’e düşürülmüştür. Söz konusu uygulama elektrik faturalarına yansıtılmıştır.


Çok zamanlı tarifede kademe uygulanıyor mu?

Çok zamanlı tarifede olan mesken alçak gerilim ve Kamu Ve Özel Hizmetler Sektörü İle Diğer alçak gerilim aboneliklerinde kademeli tarife uygulanmamaktadır. Çok zamanlı tarife gruplarındaki tüketicilerin kademeli tarifeye geçiş yapmaları, güncel elektrik tarifeleri göz önüne alındığında kendileri için daha avantajlı olacağı muhtemeldir.

Değişiklik başvurularınızı kimlik bilgileriniz ve doğum tarihiniz ile güncel iletişim bilgilerinizi de içerecek şekilde yazılı olarak;

Müşteri Hizmetleri Merkezi

Müşteri Hizmetleri Merkezi

Müşteri Hizmetleri Merkezimizi ziyaret ederek,

Web Sitesi

Web Sitesi

Web sitemiz online işlemler üzerinden yazılı dilekçenizi yükleyerek,

Mobil Uygulama

Mobil Uygulama

Sepaş Cebinde mobil uygulamamız üzerinden yazılı dilekçenizi yükleyerek

E-Posta

E-Posta

Yazılı dilekçenizi açık adresimize posta yoluyla göndererek gerçekleştirebilirsiniz.

Hangi abone grupları mesken tarifesine geçirilmiştir?

İktisadi işletmeleri hariç olmak üzere dernek ve vakıf merkezleri ile bunların şubeleri, cemevleri, köylerde içme suyu temini ve dağıtımı amaçlı kullanılan tesisler mesken AG abone grubuna dahil edilmiştir. Söz konusu aboneliklerin yasal temsilcilerinin kuruluşa ilişkin bilgi ve belgelerle en yakın müşteri hizmetleri merkezimize yazılı başvuruda bulunarak geçiş işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.