ONLINE İŞLEMLER
ONLINE İŞLEMLER

Bilgi Merkezi

Dağıtım ve Perakende Satış Şirketleri arasındaki fark nedir?

Görevli Tedarik Şirketi: Dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin hukuki ayrıştırması kapsamında kurulan veya son kaynak tedariği yükümlüsü olarak Kurul tarafından yetkilendirilen tedarik şirketidir. Görevli tedarik şirketinin, bu şirketin son kaynak tedarikçisi sıfatıyla faaliyet göstereceği bölge, ilgili dağıtım bölgesidir ve bu husus tedarik lisansında belirtilmiştir. 
Görevli tedarik şirketi serbest tüketici limitinin altında olan tüketicilerin yanı sıra, serbest tüketici niteliğine haiz olduğu hâlde, başka bir tedarikçiden elektrik enerjisi temin etmeyen tüketicilere son kaynak tedarikçisi sıfatıyla elektrik enerjisi sağlamakla yükümlüdür. Söz konusu tüketicilere EPDK tarafından onaylanan perakende satış tarifeleri üzerinden elektrik enerjisi satışı yapar. Görevli tedarik şirketleri aynı zamanda lisansları kapsamında diğer elektrik tedarikçilerinin yaptığı tüm işlemleri de yapabilirler, yani her görevli tedarik şirketi aynı zamanda serbest tüketici hakkını kullanan tüketiciler için de bir elektrik tedarik şirketi olarak görev yapar.
Dağıtım Şirketi: EPDK tarafından belirlenen bir bölgede elektrik dağıtım ile iştigal eden tüzel kişi olarak tanımlanmıştır. 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunun çerçevesinde 12/9/2012 tarihli ve 4019 sayılı Kuru Kararı ile onaylanan“Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul Ve Esaslar” kapsamında 2013 yılında gerçekleşen dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin hukuki ayrıştırmasıyla, önceden birlikte olan dağıtım ve perakende satış faaliyetleri ayrı şirketler tarafından yürütülmeye başlanmıştır.

Başvurularımla Dağıtım Şirketi mi Yoksa Görevli Tedarik Şirketi mi ilgilenmektedir?

Altyapı çalışmaları, dağıtım sistemine bağlantı anlaşması, arıza - bakım – onarım çalışmaları yapma ile sayaçların okunması, bakımı ve işletilmesi, tesislerin devralınması, elektrik kesme-bağlama, voltaj düşüklüğü, kaçak ve usulsüz elektrik kullanımının tespiti işlemleri vb. ilgili mevzuatla belirlenen işlemler Dağıtım Şirketi tarafından gerçekleştirilmektedir. 
Elektrik enerjisi ve/veya kapasite satımı, abonelik işlemleri (başvurusu / iptali), sözleşme imzalanması, faturalama (hatalı faturalandırma, fatura itirazı) ve tahsilat işlemleri, güvence bedeli alma/iade işlemleri ve diğer tüketici hizmetleri merkezleri aracılığıyla verilen hizmetleri ise Görevli Tedarik Şirketi tarafından gerçekleştirilmektedir.

Müşteri Hizmeti Merkezi’ne gitmeden online olarak hangi işlemleri gerçekleştirebilirim?

Sepaş Enerji web sitesindeki Online İşlemler Menüsü’nü kullanarak, işlemlerinizi şubeye gitmeden, sıra beklemeden, hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

  • Abonelik başvurusunda bulunabilirsiniz.( Tahliye durumundaki mesken abonelikleri için geçerlidir. İlk abonelik işlemleri ve diğer tarife grubundaki abonelikler için Müşteri Hizmetleri Merkezlerimize başvuruda bulunulması gerekmektedir.)
  • Taşınma sürecinde aboneliğinizi sonlandırabilir, Faturalarınızı ödeyebilir, otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.
  • Güncel ya da geçmiş elektrik faturalarınıza ulaşabilirsiniz.
  • Sisteme kayıtlı borcunuzu öğrenebilirsiniz.
https://onlineislemler.sepas.com.tr

Müşteri şikayet süreci nasıl yönetilmektedir?

Her türlü soru, bilgi, talep ve öneriniz için, 444 5 186 Sepaş Enerji Çağrı Merkezi’nden, Müşteri Hizmetleri Merkezlerimizden, veya www.sepas.com.tr/musteri-hizmetleri/talep-oneri-sikayet-kontrolu web adresinden Sepaş Enerji’ye ulaşabilirsiniz.


Sepaş Enerji Çağrı Merkezi’nden yapılan görüşmeler kendi tarifeniz üzerinden ücretlendirilecektir. Başvurulara en kısa sürede geri dönüş yapılabilmesi için iletişim bilgileri ile talepte bulunulması önemlidir. Başvurunuz en kısa sürede yanıtlanacaktır.

Düzenlemeye Tabi Tarife faturamı nasıl hesaplarım?

http://lisans.epdk.org.tr/epvys-web/faces/pages/online/tarifeFatura/tarifeFatura.xhtml

Yıllık tüketim miktarımı nasıl öğrenebilirim?

Görevli tedarik şirketiniz, faturalarınızdan veya dağıtım şirketinize başvurarak öğrenebilirsiniz.

Basarili
Basariyla tamamlandi
Uyari
Bir uyari ile karsilasildi.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.

Duis aliquet egestas purus in blandit. Curabitur vulputate, ligula lacinia scelerisque tempor, lacus lacus ornare ante, ac egestas est urna sit amet arcu. Class aptent taciti sociosqu ad litora ade torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Sed molestie augue sit amet leo consequat posuere. Vestibul ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere ile cubilia Curae; Proin vel ante a orci tempus eleifend ut.