popup-logo

Sepaş Cebinde

Sepaş Enerji

İNDİR - App Store'da

Görüntüle
ONLINE RANDEVU FATURA ÖDEME BİLGİ GÜNCELLEME ONLINE İŞLEMLER
ONLINE RANDEVU FATURA ÖDEME BİLGİ GÜNCELLEME ONLINE İŞLEMLER

Ondrej Safar Röportaj

ceo
  1. Şirketinizi kısaca tanıtıp, enerji sektöründeki faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Şirketimiz, Türkiye’nin önde gelen sanayi gruplarından Akkök Şirketler Grubu ile Avrupa’nın 10 büyük enerji şirketi arasında gösterilen CEZ Grubu’nun oluşturduğu ortak girişim bünyesinde 2013 yılından bu yana hizmet vermektedir. Kocaeli, Gebze, Sakarya, Bolu ve Düzce’nin görevli elektrik tedarik şirketi olarak görevimizi sürdürürken bir yandan da tüm Türkiye’de EPDK’nın belirlediği limitin üzerinde elektrik tüketen serbest tüketici mesken, KOBİ, işletme ve sanayi abonelerine indirimli elektrik satışı yapmaktayız.

1.6 milyonun üzerindeki müşteri portföyümüz farklı sektörlerden çok sayıda büyük ve küçük ölçekli şirket, mesken, sanayi kuruluşundan oluşmaktadır

  1. Orta ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

Perakende satış sektörü, Türkiye ekonomisindeki büyümeye ve dolayısıyla elektrik tüketimindeki artışa bağlı olarak gelişen bir sektör. Bu gelişme, değişim ve dönüşümü de beraberinde getirmektedir. Her geçen gün sektörümüzün dinamikleri değişiyor. Bu değişim yalnızca bizi değil, tüm perakende satış sektörünü etkiliyor. Bu noktada dikkat çeken, dönüşüm ve değişimlere açık olmayan, yeni iş stratejileri geliştiremeyen şirketlerin başarılı olma şansının artık neredeyse kalmadığı.

Sepaş Enerji olarak, genç ve dinamik kadromuz, değişimleri kavrayabilme yeteneğimiz ve yaptığımız işe olan inancımızla bütün dönüşüm ve değişimlere başarılı bir şekilde ayak uydurduğumuzu söyleyebilirim. Büyüme planlarımız Türkiye’deki pek çok ili kapsıyor. Ancak, bizim en büyük yatırımımız bilgi teknolojisi altyapısı ve satış kanallarımıza yönelik. Perakende sektörü daha liberal bir hal aldığında, müşterilerin taleplerini karşılayabilmek için elektrik perakende şirketlerinin güçlü bir bilgi altyapısının olması gerekliliğini öngörüyor ve bunun için şimdiden çalışıyoruz.

  1. Şu anda devam eden ve/veya planlama aşamasında olan enerji projelerinizi anlatır mısınız? Bu projelerin büyüklüğünü ve ayrılan bütçeyi öğrenebilir miyiz? 2016 ve gelecekteki enerji yatırımlarınızı bizimle paylaşır mısınız? Yıl sonu hedeflerinizi ve varsa enerji yatırımlarınızı bizimle paylaşır mısınız?

Sepaş Enerji olarak hali hazırda 50 ilde 200’ün üzerinde bayi ile faaliyet gösteriyoruz. Yeni dönemde İstanbul, Bursa, İzmir Antalya, Ankara, Samsun, Adana, Konya, Kayseri illeri başta olmak üzere, tüm Türkiye’de bir yapılanma ve büyüme planımız var. Bayilerimiz proaktif satış yaparak müşteri kazanımımıza katkıda bulunuyorlar. 

  1. Firmanız 2016 yılının ilk dokuz ayını nasıl geçirdi?

2016 yılı yatırım anlamında atak yaptığımız bir yıl oldu. İstanbul, Bursa, İzmir Antalya, Ankara, Samsun, Adana, Konya, Kayseri illeri başta olmak üzere, tüm Türkiye’de devreye aldığımız yapılanma ve büyüme planını kapsamında, Akdeniz bölgesindeki ilk yerleşik ofisimizi Antalya’da, Karadeniz bölgesinde ise Samsun’da açtık. Hali hazırda 50 ilde, 200’den fazla bayi ile faaliyetlerimize devam ediyoruz. Bizim için önemli olan büyümek değil, “nitelikli büyümek”. Bu anlayışla tüm çalışmalarımızı titizlikle yürütüyoruz.

  1. Sektörün şu anda başlıca gündem maddesi nedir? Enerji konusunda Türkiye’nin potansiyelini en uygun biçimde değerlendirebilmek için önerileriniz nelerdir?

Türkiye; kalkınma odaklı planlamalarında enerji sektörüne önemli bir alan açmakta olan bir ülke. Uluslararası aktörlerle de enerji sektöründe çok büyük anlaşmaların yapıldığı bir süreç söz konusu. Bu mevcut durumda ekonomik büyüme hedefleri açısından kalkınma odaklılık, ve demografik yapı açısından da hızlı artan nüfus, her açıdan net bir şekilde enerji ihtiyacının artışına işaret ediyor. Bu noktada serbest tüketiciliğin, sektörün bugününde ve yarınında bu potansiyel açısından önemli bir gündem olduğunu düşünüyoruz.

EPDK, serbest tüketici limitini kademeli bir şekilde indiriyor. Şu anda limit 3600 kWh’a çekilmiş durumda. Türkiye’de elektrik tüketicileri aylık 125 TL limitini aştıkları takdirde elektrik tedarikçilerini kendilerinin seçebileceği konusunda henüz tam anlamıyla bilgi sahibi değil. Elektrik hizmeti hala bir kamu hizmeti olarak algılanıyor.

Sepaş Enerji olarak, serbest tüketicilere, şartları tamamıyla serbest piyasa koşullarına göre belirlenmiş elektrik enerjisi tedarikini ikili anlaşma yoluyla sağlıyoruz.
Sepaş Enerji olarak konusunda uzman satış ekibimizle bilinçlendirmek için çalışmalar yapıyoruz. Kendi alanında lider markalarla anlaşarak, müşterilerimizin enerji tasarrufu sağlayabileceği kampanyalar düzenliyoruz. Türkiye’de serbest tüketici limiti düştükçe pazar büyüyor, pazara penetre olan şirketlerin sayısı da gün geçtikçe artıyor ve rekabet kızışıyor. Sepaş Enerji olarak stratejilerimizi oluştururken, elektrik kullanıcılarının görüşleri, talep ve ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak müşteri segmentlerine ve bu segmentlerin ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirdiğimiz ürün ve çözümler ile rekabet üstünlüğümüzü koruduğumuza inanıyoruz.

  1. Türkiye enerji piyasasında arz güvenliği ve fiyat istikrarı noktasında yapılan çalışmaları yeterli buluyor musunuz? Açıklayınız.

Türkiye enerji kaynaklarının üretimi ve Avrupa ülkelerine kıyasla enerji tüketimi konusunda büyük önem işgal etmektedir. Türkiye için enerji arz ve güvenliğinin oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. Enerjinin tedariki, maliyeti, bedeli ve tahmini konuları dünyada her geçen gün daha önemli bir konu haline gelmektedir. Türkiye Enerji politikalarının, ilerleyen dönemde sektörün parametrelerine daha büyük katkı sağlayacağına inancımız tamdır.

Basarili
Basariyla tamamlandi
Uyari
Bir uyari ile karsilasildi.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.

Duis aliquet egestas purus in blandit. Curabitur vulputate, ligula lacinia scelerisque tempor, lacus lacus ornare ante, ac egestas est urna sit amet arcu. Class aptent taciti sociosqu ad litora ade torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Sed molestie augue sit amet leo consequat posuere. Vestibul ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere ile cubilia Curae; Proin vel ante a orci tempus eleifend ut.