popup-logo

Sepaş Cebinde

Sepaş Enerji

İNDİR - App Store'da

Görüntüle
ONLINE RANDEVU FATURA ÖDEME BİLGİ GÜNCELLEME ONLINE İŞLEMLER
ONLINE RANDEVU FATURA ÖDEME BİLGİ GÜNCELLEME ONLINE İŞLEMLER

Yeşil Enerji

renginiz-belli-olsun-detay-388

Yeşil enerji (yenilenebilir enerji) ne demek?

Doğal süreçlerden faydalanarak üretilen enerjidir. Öne çıkan en önemli özelliği enerjinin kullanımından daha hızlı bir şekilde kendini yenilemesidir. Fosil yakıtlarının doğayı tehdit etmesi ve sınırlı olması, doğayı koruyan ve sürdürülebilir olan yenilenebilir enerjinin kaynaklarının önemini her geçen gün artırmaktadır. Bazıları oldukça yüksek oranda enerji imkanı sağlarken bazıları yeterli değildir. Başlıca yenilenebilir enerji kaynağı türleri;

  • Güneş
  • Rüzgar
  • Hidro (hidroelektrik)
  • Jeotermal enerjidir.

Yeşil enerjiyi nasıl ayırt edebilirim?

Yenilenebilir enerji kaynaklardan üretilen enerji ve fosil yakıtlar kullanılarak üretilen enerji aynı hatlarda birikmektedir. Dolayısıyla kullandığımız ve bize elektrik hatları aracılığıyla gelen elektriğin yenilenebilir enerji olduğundan emin olamayız. Ancak yeşil enerji sertifikaları, enerjinin yenilenebilir enerji kaynakları aracılığıyla üretildiğinin kanıtıdır.

Satın aldığım yeşil enerjiyi doğrudan kullanabilir miyim?

Yeşil enerji sertifikalarının temel mantığı, kullandığınız kadar enerjinin doğaya saldığı emisyon miktarının hesaplanarak bu miktar kadar yenilenebilir enerji üretiminin desteklenmesidir. Sertifika sahibi olduğunuzda sizin adınıza yenilenebilir enerji üretilir. Sertifikalar; yenilebilir enerji üretiminin teşvik edildiğini ve desteklendiğini gösteren bir belgedir.

Sertifikaya sahip olmak nasıl bir avantaj sağlar?

Bu sertifikalar sürdürülebilirliği sağlamanın global ölçekte kabul edilmiş bir yoludur. Tüketilen enerjinin yenilenebilir kaynaklardan elde edildiği bu sertifikalar yoluyla belgelenmektedir. Böylece, çevre dostu temiz enerji kullanımı teşvik edilirken, üretim süreçlerine de sürdürülebilir katkı sağlanmaktadır. Ayrıca, emisyon değerleriyle ilgili ihracatta uluslararası rekabette yaşanması muhtemel dezavantajlı durumların önüne geçilmesine imkan sağlamaktadır.

Sertifikaların doğruluğuna nasıl güvenebilirim?

Sertifikalar uluslararası doğrulama kuruluşları tarafından temin edilmekte ve üzerlerindeki seri numaralarından sorgulanabilmektedir.

Kaç tür yeşil enerji sertifikası vardır?

  • I-REC

Spesifik olarak yenilenebilir enerji kullanımı konusunda çalışmalar yürüten ve elektrik tüketiminden kaynaklanan karbon salımının minimize edilmesini amaçlayan, Hollanda merkezli bir sertifikasyon kuruluşudur. Uluslararası geçerliliği olan I-REC sertifikası, piyasadaki diğer sertifikalardan farklı olarak MWh karşılığı elektrik kullanımından kaynaklanan karbon salımını gösterge olarak alır. Kaynak garantisi sağlar.

  • YEK-G

Ülkemizde EPİAŞ bünyesinde işletilen YEK-G (Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti) Sistemi, tüketilen enerjinin kaynağının belirli olduğu ve tüketicinin istediği türden enerjiyi seçebildiği bir yapı sağlamaktadır. Tüketicilerin yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektrik enerjisini belgelendirerek tedarik etmesine imkan verir. Yerli ve milli bir sertifikasyon olup, Avrupa Birliği’nde geçerliliğinin sağlanması için çalışmalar devam etmektedir.

Hangi sertifikayı seçeceğime nasıl karar verebilirim?

Yeşil enerji sertifikalarının farklı türleri vardır ancak esas olan uluslararası bir sertifika sistemi tarafından akredite olmalarıdır. Karar verme aşamasında öncelikle enerji tüketiminize bağlı olarak satın almanız gereken yeşil enerji miktarı hesaplanır. Sizin için en uygun sertifika türü de ihtiyacınıza özel olarak belirlenir ve tüm süreçler için uzman bir ekip tarafınıza danışmanlık verir.

Nasıl Yeşil Enerji Sertifikası Alabilirim?

Yeşil Enerji Sertifikası talep formunu doldurduğunuzda tarafınıza en kısa sürede dönüş yapılacaktır.

Basarili
Basariyla tamamlandi
Uyari
Bir uyari ile karsilasildi.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.

Duis aliquet egestas purus in blandit. Curabitur vulputate, ligula lacinia scelerisque tempor, lacus lacus ornare ante, ac egestas est urna sit amet arcu. Class aptent taciti sociosqu ad litora ade torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Sed molestie augue sit amet leo consequat posuere. Vestibul ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere ile cubilia Curae; Proin vel ante a orci tempus eleifend ut.