popup-logo

Sepaş Cebinde

Sepaş Enerji

İNDİR - App Store'da

Görüntüle
FATURA ÖDEME BİLGİ GÜNCELLEME ONLINE İŞLEMLER
FATURA ÖDEME BİLGİ GÜNCELLEME ONLINE İŞLEMLER

Yeşil Enerji

renginiz-belli-olsun-detay-388

Yeşil enerji (yenilenebilir enerji) ne demek?

Doğal süreçlerden faydalanarak üretilen enerjidir. Öne çıkan en önemli özelliği enerjinin kullanımından daha hızlı bir şekilde kendini yenilemesidir. Fosil yakıtlarının doğayı tehdit etmesi ve sınırlı olması, doğayı koruyan ve sürdürülebilir olan yenilenebilir enerjinin kaynaklarının önemini her geçen gün artırmaktadır. Bazıları oldukça yüksek oranda enerji imkanı sağlarken bazıları yeterli değildir. Başlıca yenilenebilir enerji kaynağı türleri;

  • Güneş
  • Rüzgar
  • Hidro (hidroelektrik)
  • Jeotermal enerjidir.

Yeşil enerjiyi nasıl ayırt edebilirim?

Yenilenebilir enerji kaynaklardan üretilen enerji ve fosil yakıtlar kullanılarak üretilen enerji aynı hatlarda birikmektedir. Dolayısıyla kullandığımız ve bize elektrik hatları aracılığıyla gelen elektriğin yenilenebilir enerji olduğundan emin olamayız. Ancak yeşil enerji sertifikaları enerjinin yenilenebilir enerji kaynakları aracılığıyla üretildiğinin kanıtıdır.

Satın aldığım yeşil enerjiyi doğrudan kullanabilir miyim?

Yeşil enerji sertifikalarının temel mantığı, kullandığınız kadar enerjinin doğaya saldığı emisyon miktarının hesaplanarak bu miktar kadar yenilenebilir enerji üretiminin desteklenmesidir. Sertifika sahibi olduğunuzda sizin adınıza yenilenebilir enerji üretilir. Sertifikalar; yenilebilir enerji üretimininin teşvik edildiğini ve desteklendiğini gösteren bir belgedir.

Farklı isimleri mi var?

“Karbon azaltım sertifikası”, “yeşil enerji sertifikası”, “gönüllü karbon azaltım sertifikası” gibi isimlerle anılabilir. Temel olarak bütün bu isimler, yenilenebilir enerjinin sertifikalandırılmasını ifade eder.

Sertifikaya sahip olmak nasıl bir avantaj sağlar?

Bu sertifikalar sürdürülebilirliği sağlamanın global ölçekte kabul edilmiş bir yoludur. Tüketilen enerjinin yenilenebilir kaynaklardan elde edildiği bu sertifikalar yoluyla belgelenmektedir.  Böylece, çevre dostu temiz enerji kullanımı teşvik edilirken, üretim süreçlerine de sürdürülebilir katkı sağlanmaktadır. Ayrıca, emisyon değerleriyle ilgili de  uluslararası rekabette yaşanması muhtemel dezavantajlı durumların önüne geçilmesine imkan yaratılmaktadır.

Sertifikaların doğruluğuna nasıl güvenebilirim?

Sertifikalar uluslararası doğrulama kuruluşları tarafından temin edilmekte ve üzerlerindeki seri numaralarından sorgulanabilmektedir.

Hangi sertifikayı seçeceğime nasıl karar verebilirim?

İhtiyacınıza uygun olarak seçebilirsiniz. Uluslararası standartlara göre oluşturulan sertifikalar arasında; elektrik tüketiminden kaynaklanan karbon salınımın minimize edilmesini amaçlayan “I-REC” ve karbon salınımını genel olarak nötrleyen “VCS” bulunuyor. Tercih edilen zaman dilimine göre aylık veya yıllık olarak alınabilen sertifikalar, kurumların düşük karbon ve yenilenebilir enerji kullanımına yönelik tescil niteliği taşıyor.

Nasıl Yeşil Enerji Sertifikası Alabilirim?

Yeşil Enerji Sertifikası talep formunu doldurduğunuzda tarafınıza en kısa sürede dönüş yapılacaktır.

Basarili
Basariyla tamamlandi
Uyari
Bir uyari ile karsilasildi.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.

Duis aliquet egestas purus in blandit. Curabitur vulputate, ligula lacinia scelerisque tempor, lacus lacus ornare ante, ac egestas est urna sit amet arcu. Class aptent taciti sociosqu ad litora ade torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Sed molestie augue sit amet leo consequat posuere. Vestibul ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere ile cubilia Curae; Proin vel ante a orci tempus eleifend ut.